Jaká dřevina má šanci proti bestselleru dubu?

Duel dřev

Robustní dubové krytiny jsou klasikou. Tento materiál je znám pro svoji tvrdost i schopnost se vzhledově přizpůsobit téměř každému interiéru - perfketní, nebo ne? I jiné typy dřevin však mají něco do sebe. Záleží jen na kritériích, kterým dáváte přednost.

Při koupi dřevěných krytin sáhnou mnozí rovnou po dubu. Tím samozřejmě nelze nic zkazit, dubové dřevo má samé pozitivní vlastnosti, které ho předurčují k výrobě podlah. Ale jsou tu i jiné možnosti, co takhle podlaha z javoru, nebo ořechu? Dokáží tyto dřeviny s dubem držet krok? Obecně na tuto otázku nelze jednoduše odpovědět - záleží na tom, co od krytiny potřebujeme.

Co dělá dub tak vyjímečným?

Duby jsou rozšířené téměř po celé severní polokouli, přičemž mnoho druhů roste na Severoamerickém kontinentě. Jeho dřevo je atraktivní jako pro stavební, tak nábytkářský průmysl. Vyznačuje se totiž rovnoměrným fládrováním, je velmi tvrdé, ale zároveň i jistým způsobem pružné. Díky tomu, že většina dubového dřeva zpravovávaného v Evropě z ní i pochází a transportní cesty jsou tedy kratší, má dub podstatně lepší ekologickou bilanci, než jakákoli dřeva tropická.

Zákazníci dřevoobchodů, nebo specializovaných nábytkářských firem již přišly na to, že dekory dubu mohou být velmi rozmanité. Od bílých, až po tmavě černé. Je z nich tak možné vyrobit nepřeberné množství rozdílých variant nábytku i podlahových krytin. Dub se dá zpracovávat mnoha různými postupy: může se louhovat, olejovat, čpavkovat, vápnit, ci zpracovávat dalším množstvím technologických postupů. Díky rustikálnímu vzhledu je tato dřevina pevným středobodem různých interiérových stylů, předvším stylu selského.

8808_PD400_naturgeoelt_Perspektive-1920x1920
943_PC200_lackiert_Ambiente_R01-1346x1345

Pozor na měkké dřeviny

Tvrdost dřeva se udává v Brinellech. K určení tvrdosti je používán test, při kterém je ocelová koule o průměru 10 mm vtlačována silou (100 - 1000 N) po určitý čas (několik sekund) do testovaného dřeva. Poté je změřen vzniklý vtisk, na jehož základě je spočítána tvrdost. Čím vyšší hodnota Brinella je, tím je dřevo tvrdší. Dubové a bukové dřevo je relativně tvrdé, zatímco místní druhy jehličnanů, jako je smrk a borovice, jsou podstatně měkčí. Proto je jejich použití, jako materiálu pro podlahové krytiny, dost omezeno. Velmi rychle totiž u nich dochází ke vzniku nepěkných vtisků, škrábanců a rýh, což je vzhledem k nákladům na pořízení a pokládku dvakrát tak nepříjemné.

Z evropských jehličnanů je však vyjímkou modřín. A to nejen díky silně kontrastnímu fládrování, ale hlavně díky mimořádné odolnosti proti působení vnějších vlivů. Z tohoto důvodu je tato dřevina oblíbená zejména pro realizaci teras, nebo jiných venkovních prostor. Pro vysokou zátěž však, vzhledem k omezené tvrdosti, není tato krytina vhodná.

Ušlechtilost sama

Javor se, vzhledem k silnému výrazu a barevnosti, počítá do ušlechtilých dřev. Pro evropský javor je charakteristická harmonická barevnost bez silného a zřetelného fládrování. Javor je strukturován jemně a rovnoměrně. Zatímco dřevo javorů rostoucích ve vyšších nadmořských výškách je spíše světlé s nažloutlým nádechem, běžný javor ho má charizmaticky načervenalé. Javor, a zejména jeho světlé nuance, je velmi často využíván v interiérech řešených v severském designu.

Co se týká tvrdosti, je tato dřevina srovnatelná s dubem, což ji činí jeho adekvátní alternativou. Javorové dřevo působí relativně neutrálně a harmonizuje s mnoha interiérovými a designovými styly. Díky decentnímu zbarvení podlahy je pak možné si dovolit, například sytější barvu stěn.

8809_PD400_naturgeoelt_Ambiente_02
991_Classic_PC200_lackiert_Ambiente_Detail_01-web

Podlaha jako sladká tečka

Nejen v nábytkářství, ale i v oblasti výroby podlahových krytin nalezl své pevné místo i buk. V pravdě se jedná o nejvíce využívanou dřevinu v celé Evropě.

Buk vykazuje jemnou-harmonickou strukturu s lehce červeným zabarvením. V kombinaci s bílými zdmi a interiérem v přírodních barvách je buková parketová krytina skvělou volbou. Vzhledem k vyšší reakci bukového dřeva na změny vlhkosti a teploty je však třeba se vyhnout pokládce v prostorách, kde není možné zajistit sucho a konstantní relativní vzdušnou vlhkost.

Tak co to bude?

Rozdílné typy dřevin mají rozdílné výhody i nevýhody. Než se definitivně rozhodnete pro tu správnou krytinu, vždy zvažte jaké na ni máte požadavky:

Zátěž

Pro vysokou zátěž, nebo místnosti s velkou frekvencí provozu, se rozhodněte pro tvrdé dřeviny. Ať už se jedná o dub, javor, či ořech.

Jako pozadí

Chcete, aby krytina působila decentním dojmem? Pak zvolte dřeviny s harmonickou strukturou.

Interiérový styl

Kdo sází na rustikální interiér, tomu poslouží nejlépe dub. Pokud máte rádi světlé severské interiéry, použijte javor.

Extravagance

Chcete, aby krytina na sebe strávala pozornost? Použijte varianty dřev s charizmatickými barvami.

Nechcete nic pokazit

Pokud si nevíte rady, s dubem neuděláte nikdy chybu.